Du er her: IRF Kontakt Din regionale lægemiddelkonsulent

Print

Din regionale lægemiddelkonsulent


IRF samarbejder med et netværk af læger, farmaceuter og sygeplejersker, der er ansat som regionale lægemiddelkonsulenter (RLKE) i de enkelte regioner. 

 

IRF støtter de regionale lægemiddelkonsulenter med at udbrede kendskabet til www.basislisten.dk, som elektronisk viser regionernes forslag til førstevalg af lægemidler i almen praksis.

 

 

Region Hovedstaden

Center for Sundhed

Enhed for Kvalitet og Patientsikkerhed

Medicinfunktionen for praksissektoren,

Bispebjerg Hospital

Bispebjerg Bakke 23, indgang 50/51, lokale 10 B

2400 København NV

 

Tlf: 3866 5319

E-mail: medicinfunktionen@regionh.dk 

 

Titel og navn

Mail

Telefon

Farmaceut Katja Toft

Katja.toft@regionh.dk

3866 5326

Farmaceut Lone Due

lone.due@regionh.dk

3866 5319

Farmaceut Helle Neel Jakobsen

helle.neel.jakobsen@regionh.dk  

3866 5317

Farmaceut Anette Kobberø Jensen

anette.kobberoe.jensen@regionh.dk

3866 5337

Farmaceut Liv Askaa

liv.askaa@regionh.dk

3866 5318

Læge Janne Unkerskov

unkerskov@mail.tele.dk

-

Læge Jørgen B. Jensen

jorgenbeje@hotmail.com

-

Læge Lene Gerlach Jørgensen

gerlach@dadlnet.dk

-

Læge Christian Heilmann

christian@heilmann.nu

-

Læge Jan Børger

bux@dadlnet.dk

-

Læge Line Stormgaard Jepsen

line@dadlnet.dk

-

Læge Nikolaj Askjær

naskjaer@hotmail.com

-

Læge Torben Brøgger-Jensen

t.broegger-jensen@dadlnet.dk

-

Læge Frederik Tholstrup

thofre@hotmail.com

-

 

 

 

Region Sjælland

Kvalitet og Udvikling

Allén 15

4180 Sorø

 

E-mail: lmenheden@regionsjaelland.dk 

 

Titel og navn

Mail

Telefon

Farmaceut Nanna Klingen Haugaard

nakh@regionsjaelland.dk

9351 7547 

Farmaceut Mikala Holt Havndrup

mhhv@regionsjaelland.dk

2917 9236

Farmaceut Charlotte Vermehren

cver@regionsjaelland.dk

2441 1181

Farmaceut Jeanette Vallin Worm-Hansen

jvw@regionsjaelland.dk

2441 0518

Farmaceut Mie Riise

mieri@regionsjaelland.dk

2532 0023

Læge Helga Lind Nielsen

helgaln@dadlnet.dk

5761 0710

Læge Gitte Krogh Madsen

gitte.madsen@dadlnet.dk

8833 4950

 

 

 

Region Syddanmark

Praksisafdelingen

Damhaven 12

7100 Vejle

 

Tlf.: 7663 1471

 

Titel og navn

Mail

Telefon

Farmaceut Kirstine Gommesen 

kmg@rsyd.dk

7663 1471

Farmaceut Bente Overgaard Larsen 

bente.overgaard.larsen@rsyd.dk

7663 1374

Læge Palle Mark Christensen 

palle.mark.christensen@rsyd.dk

-

Læge Thomas Øhlenschlæger 

tohlenschlager@health.sdu.dk

6550 8325

 

 

 

Region Midtjylland

Nære Sundhedstilbud
Skottenborg 26

8800 Viborg

 

Titel og navn

Mail

Telefon

Farmaceut Karen Pedersen

karen.pedersen@stab.rm.dk

7841 2241

Farmaceut Pia Ehlers

piaehl@rm.dk 

7841 2246

Farmaceut Ann Dalgaard Johnsen

anndjo@rm.dk

7841 2061

Farmaceut Lise B. Rosenbæk

lisero@rm.dk

7841 2275

Læge Peter Stokvad stokvad@dadlnet.dk -

Økonom Inger Bonde Kristensen

ingkri@rm.dk

7841 2062

 

 

 

Region Nordjylland

Praksisinformationen

Fyrkildevej 7, 1. sal, lejl. 3

9220 Ålborg Ø

 

Tlf.: 2910 0220

E-mail: praksisinfo@rn.dk

 

Titel og navn

Mail

Telefon

Farmakonom Kirsten M. Nielsen

kmn@rn.dk

9764 8313

Farmaceut Heidi Kudsk

heidi.kudsk@rn.dk

2016 1826

Læge Marianne Siersbæk

siersbaek.engel@dadlnet.dk

-

Læge Hans West

hanswest@gmail.com

-

Læge Mie Aarup

mieaarup@dadlnet.dk

-

Læge Mona Hansen

mh@hundoc.dk

-

Læge Mette Fredberg Greth

mettefredberg@dadlnet.dk

-

Læge Karsten Bomholdt Jacobsen

karstenbj@hotmail.com

-

Læge Thomas Gregersen

thomashgregersen@gmail.com

 

 

 

 

Danske Regioner

Konsulent Ann Vilhelmsen

Tlf.: 3529 8324

Email: avi@regioner.dk

 

 

Opdateret 15. februar 2016


 

Siden sidst opdateret: 15. februar 2016 Print Printspacer Tip en ven Tip en ven/kollega spacerTil top Til top